Zilvervisjes natuurlijk en milieuvriendelijk bestrijden
De kans dat ze ook bij jou in huis leven is groot, ook al heb je ze nog niet gezien. Het Zilvervisje is een goede bekende in Nederlandse woningen en bezorgt veel mensen de kriebels. Zowel in vochtigere oudere huizen als in geïsoleerde nieuwbouwhuizen komen ze voor. Doordat we onze huizen steeds beter verwarmen en isoleren, zijn er meer vochtige en warme plaatsen. Deze vochtige en warme plaatsen bieden in combinatie met holle wanden en miniscule kiertjes de perfecte leefomgeving voor de Zilvervis. Maar wij willen deze insecten liever niet in huis, u wel? Zilvervisjes zijn vaak een hardnekkige kwaal en zorgen voor veel overlast. We hebben uitgezocht hoe je de Zilvervisjes zo milieuvriendelijk mogelijk kunt bestrijden.
Hoe herken ik het Zilvervisje?
Zilvervisjes behoren tot de orde van de Zygentoma, een orde van primitieve insecten, en worden ook wel ‘suikergast’ genoemd. Zilvervisjes zijn bedekt met fijne schubben, waardoor zij zilverachtig of parelmoerachtig glanzen. Ze hebben drie staartachtige draden en twee lange antennes. Ze verplaatsen zich met snelle slangachtige bewegingen en variëren in lengte van 7 tot 15 mm. De beestjes zijn lichtschuw en daarom vooral ’s nachts actief. Zilvervisjes vermenigvuldigen zich snel en kunnen 3 tot 8 (!) jaar oud worden. De Zilvervis legt kleine ovale parelachtige eitjes, ongeveer 0,8 millimeter lang. Het is goed om te weten dat Zilvervisjes enige maanden zonder voedsel kunnen overleven.
Is de Zilvervis schadelijk?
De insecten kunnen ziekmakende bacteriën overbrengen of allergische reacties veroorzaken. Klachten die kunnen optreden zijn een loopneus en tranende ogen. Daarnaast kunnen zilvervisjes boeken, behang, muren of kleding aantasten. Het is beslist niet fijn om ze tegen te komen in je huis. De Zilvervis is vooral een teken dat er een te hoge luchtvochtigheid in een ruimte heerst. De diertjes leven van hout waarbij ze, indien ze met grote aantallen zijn, schade kunnen geven. Ook is de Zilvervis verzot op papier, dus als er behang, karton of boeken in de buurt zijn, zullen ze zich hierop uitleven. De Zilvervis eet graag koolhydraten, zoals zetmeel, cellulose en suikers. Het is niet zo dat een goede hygiëne automatisch de Zilvervis tegen gaat. Het heeft vooral te maken met een hoge vochtigheidsgraad.
Ook in mijn huis?
Het meest geschikte leefklimaat voor de Zilvervis is een ruimte waar het vochtig is. De ideale temperatuur voor het zilvervisje is 25 graden met een relatieve luchtvochtigheid van 70% tot 90%. Zodra het vochtniveau in de lucht lager is dan 50% zal de Zilvervis uitdrogen. Daarbij leeft het diertje van hout, papiervezels, andere insectjes en voedingswaar. Als we deze zaken bij elkaar leggen komen we in 80% van de gevallen uit in de badkamer of keuken. Vaak worden ze ontdekt in badkuipen, gootstenen en keukenkastjes. Maar als er vochtige plaatsen zijn in een slaapkamer, bijvoorbeeld bij een wasmachine of droger, dan kun je ze ook daar verwachten. Lees ook voedingsbron voor motten
Hoe kan ik het zilvervisje bestrijden? Pak het vocht aan
Pak allereerst het vochtprobleem aan. Hoge luchtvochtigheid kunt u bestrijden door allereerst de bron van het vocht, eventuele lekkages, aan te pakken. Kijk aansluitingen van wastafels en kranen goed na op lekkages en repareer bij eventuele gebreken. Isoleer eventueel waterbuizen.- Condensvorming kan ook een oorzaak van vocht zijn. Verbeter de ventilatie van een ruimte door ventilatiegaten of –roosters te plaatsen. Zorg altijd voor voldoende luchtcirculatie om condensvocht tegen te gaan. Met een zogenaamde hygrometer kunt u de luchtvochtigheid in huis meten. De Zilvervisjes zullen uitdrogen zodra het vochtniveau onder 50% komt.
- Heeft u last van vocht in de muren, dan kan het verstandig zijn deze te coaten met speciale, bij de bouwmarkt te verkrijgen, coating. Deze bestrijdt direct schimmels op binnenmuren en plafonds.
- In vochtige huizen is het verstandig om meubels en banken niet direct tegen de muur zetten, maar een stukje ervan af. Hierdoor komt droge lucht beter tegen de muren en wordt het stapelen van vocht vermeden.
- Waterbedden zijn een geweldige plek voor de Zilvervisjes. De randen rondom het bed ventileren minimaal en de temperatuur is heerlijk. Controleer de randen van je waterbed regelmatig om geen onverwachte bezoekers in bed te vinden.
- Soms ligt het vochtprobleem in een kruipruimte. Bodem- en vloerisolatie kunnen dan helpen. Indien u op de zolderruimte last heeft van Zilvervisjes is het verstandig om uw luchtcirculatie hier te verbeteren en na te gaan of er lekkages zijn. Ook kunt u hier de temperatuur verlagen.
- Houdt de temperatuur in uw huis laag. Onder de 22 graden celcius zullen de Zilvervisjes zich minder snel voortplanten en sterven.
- Door droog te stoken kunt u de luchtvochtigheid van uw huis ook verlagen. Verwarm in een aantal dagen per jaar alle ruimten is huis met de ramen open. Niet heel duurzaam, maar het kan er wel voor zorgen dat je zonder chemische middelen de zilvervisjes kunt kwijtraken.
Hoe kan ik het zilvervisje bestrijden? Voeding verwijderen
- De tweede aanpak om zilvervisjes te bestrijden is om de voedselbron aan te pakken. Verwijder kartonnen dozen en vervang deze door houdbare kunstof bakken. Door het karton te verwijderen neemt u een belangrijke voedselbron van de Zilvervisjes weg. Daarbij beschermt u de inhoud van de bakken tegen nieuwe diertjes. Zorg wel dat u de spullen die u opbergt goed uitschud zodat u geen diertjes meeneemt de bakken in. Gebruik in de opbergruimtes een ‘Eco-zakje’, dit is een vochtvreter.
- Geef extra aandacht aan stapels kranten, tijdschriften en bedorven voedsel. Zorg ervoor dat dit opgeborgen of verwijderd wordt.
- Breng behang zoveel mogelijk naadloos aan op de muur. Zilvervisjes gaan graag achter de losse delen zitten en behangplaksel is een goede voedingsbron voor het diertje. Controleer ook regelmatig uw schilderijen, daar zitten de diertjes graag achter.
Uitbreiding zilvervisjes beperken
-
Stofzuig alle kieren en naden goed om eventuele eitjes van de Zilvervis te verwijderen. Dicht daarna de kieren af met kit. U neemt daarmee eventuele schuilplaatsen voor de diertjes weg. - U kunt de Zilvervisjes vangen door ze met lokvoer in een plastic zak te lokken. Snijdt hiervoor een aardappel of een banaan halfdoor en leg deze in een open plastic zak die u eenvoudig kunt sluiten. De Zilvervisjes zullen van de aardappel gaan eten en u kunt ze eenvoudig verwijderen uit uw huis. Door ze met aardappel of banaan een gladde kom in te lokken, kunt u de Zilvervisjes ook vangen. Over te gladde oppervlaktes kunnen zij zich niet verplaatsen. Dus een gladde kom en de volgende ochtend de inhoud weggooien.
- Zilvervisjes hebben een hekel aan de sterke geur van laurier. Geconcentreerde olie kan de Zilvervisjes afstoten.
- Zilvervisjes kunnen niet tegen peper. Ze zullen zich eraan tegoed doen, maar dit niet overleven.
- Er zijn verschillende duurzame, millieuvriendelijke oplossingen te koop om de Zilvervisjes te vangen. Zo is er het ‘Zilvervisje No Way Out Lokdoosje’ en zijn er ‘Zilvervisjes plintvallen’ te koop.
Schakel hulp in om zilvervisjes te bestrijden
Let op: Zilvervisjes kunnen zich gemakkelijk door je huis verplaatsen en zullen dit vooral ’s nachts doen. Zorg er dan ook voor dat u de maatregelen niet alleen in de ruimtes neemt waar u de Zilvervisjes gezien heeft, maar voer ze consequent in huis door. Overleg met uw buren over de diertjes is belangrijk, want zij kunnen zich via leidingen en groeven door een heel gebouw verplaatsen. Indien uw buren ook last hebben van Zilvervisjes is er een grotere kans dat ze bij u in huis terugkomen. Bij grote aantallen Zilvervisjes, wat echter zelden voorkomt, is het verstandig om niet zelf aan de slag te gaan, maar een gerenommeerd bedrijf in te schakelen. Professionals kunnen u bij een ware plaag beter helpen om de juiste maatregelen te treffen.
Meer natuurlijke ongedierte bestrijding van o.a muggen, mieren, huisstofmijt en zilvervisjes


Ik heb zilvervisjes in huis. De eerste zag ik in de douche, de 2e, 3e, en 4e in de gang.
In de douche werkete het goed om de mechanische afzuiging na te kijken en deze schoon te maken. Vocht wordt dan snel minder. Daarnaast extra gelucht en de tip van peper toegepast. Nu heb ik ze een week al niet meer gezien. Tot ik in de gang ze zag.
Het bleek dat ze in mijn motorbroek zaten (stuk of 10) en bij mijn mutsen/shalws, handschoenen (stuk of 4 en doordat ik er 2 hier zag ontdekte ik het.
Vraag: kan het helpen om na de ronde stofzuigen en uitkloppen, de spullen te wassen (veel wol, dus tot 40 graden!) of juist niet? ivm bijvoorbeeld hoge vocht?
Wassen is altijd verstandig al moet je wel beetje oppassen met wol op 40 graden. Ik zou aan het wasmiddel een flinke scheut azijn toevoegen dat ontsmet nog wat extra. Daarna goed laten drogen en dan zijn ze volgens mij wel uit je kleding. Laat even weten of het gelukt is en of je de zilvervisjes onder controle hebt.
Jammer dat jullie in het artikel geen onderscheid maken tussen zilvervisjes en papiervisjes. De tweede en derde foto zijn duidelijk zilvervisjes: korte antennes en staartdelen, glad en onbehaard lichaam. Op de eerste foto staat volgens mij geen zilvervis, maar een papiervis. Die hebben antennes en staartdelen die langer zijn dan hun lichaam en ze zijn wat behaard.Papiervisjes kunnen enorme schade aanrichten aan boeken en kleding en vragen om een andere benadering dan zilvervisjes, vooral omdat ze bij een veel lager vochtgehalte kunnen overleven (er zijn exemplaren die zelf een relatieve vochtigheid van 11% nog overleven).
ik heb die vieze beesten ook in mijn nieuwe huisje rond lopen en dan vooral op de slaap- verdieping, daar zit ook mijn badkamer, en mijn was en droog machine, ik heb er eczeem van gekregen en zit helemaal onder, ik stamp tot nu toe alle beestjes plat die ik zie. heb dagelijks mijn ramen op die verdieping open. Help!!
Ik heb alles gewassen, heb van die plakstrippen gekocht. Na regelmatig wassen en het gebruik van airwick toiletverfrisser (op spuiten, gaan ze dood)en gebruik van wcblokjes (deze tips kreeg ik ook) zie ik ze alleen nog in de gang onder het kleed, waar ik ze regelmatig weghaal met de spuitbus. De hele nieuwbouwwijk blijkt er na 4 jaar last van te hebben gekregen, en ons blok als laatste (gelukkig).
Maar ik heb het nu redelijk onder controle hoop ik.
Ik heb van die natuurlijke blokjes met etherische olie van zilvervisjes-weg gekocht. Vooral in kasten en dozen werken deze perfect. Ik had op zolder papiervisjes in dozen met oude boeken (brrrr,rilling). Sommige helaas niet te redden maar na een paar weken gekeken en een heleboel dood en de rest waarschijnlijk gevlucht want er zat geen levende meer in. Hoop niet dat ze ergens anders zijn gaan zitten. De meeste boeken helaas toch te veel aangevreten en weggegooid. Ik snap niet dat die beestjes kunnen leven want op mijn zolder is het best droog. Hebben ze geen water nodig??
Een duidelijk verschil tussen zilvervisjes en papiervisjes is dat papiervisjes wat dikkere vliesachtige dijen hebben die wat lichter van kleur zijn dan het lijf. Klinkt raar maar je ziet het direct. Ik heb ze helaas allebei en nu zie ik het verschil als tussen kast en hond
Meer info vind je ook hier: http://www.zilvervisjes-weg.nl/c-1524197/wat-is-een-zilvervisje-of-papiervisje/
Uit ervaring weet ik dat de chemische spuitbussen het best werken, maar de lucht is echt niet fijn/gezond. Die gebruik ik voor achter de plinten in de woonkamer. In mijn kledingkast gebruik ik bestrijding blokjes en verder valletjes in slaapkamers. Ook zet ik vaker de ramen open voor het vocht. Het gaat nu best redelijk.
ik heb sinds drie jaar dat langzamerhand mijn hele vitrage word weggevreten.
heb geen flauw idee waar het vandaan komt. het is alleen aan de voorkant van mijn huis.heb wel last van die zilvervliesbeestjes maar die zie ik alleen in de gangkast en slaapkamer.
heb sinds drie jaar wel nieuwe meubels van teakhout die met de hand gemaakt zijn,dus misschien zat/zit daar iets in???durf ook geen nieuwe vitrage te nemen voordat ik weet wat het probleem is.zou dit misschien ook te verhalen zijn op je inboedelverzekering? HELP alsjeblieft
Het zijn inderdaad hele vieze beesten!! Wij hebben er ook veel last van gehad, ik kwam erachter nadat ik gaten in me kleding vond!!
)
Je kunt ze ook verjagen doormiddel van ultrasonishe geluiden. Zie voor meer info: http://www.bestrijdzilvervisjes.nl/zilvervisjes-bestrijden.html
Na ongeveer een week zie je ze niet meer, volgens mij vluchten ze uit het huis naar de buren
Beste mensen,
Het is zo eenvoudig dat het lachwekkend is. Zet op crusiale plaatsen, onder de keuken, in loze hoekjes op zolder, onder kasten, plastic doosjes met de lange zijde !!! tegen de muur (of in een hoekkie). Tupperware-bakjes, plastic bakjes, vierkante vazen etc etc.
De sukkel-Zivervis loopt er wel in maar kan er niet uit. Let op. Het kost niks, werkt lang, werkt 24 – 7, is milieuvriendelijk etc etc.
Ik vang er soms wel 20 tegelijk maar zeker elke dag een paar. Volgens mij schuimen ze in groepen je huis af of volgen ze elkaars sporen.
Doen! Je zult zien dat het werkt!
Met deze methode zul je NOOIT alle zilvervisjes definitief afvangen maar je VOORKOMT een explosie van de krengen.
Zorg dat je je buren ook informeerd anders blijf je besmetting oplopen.
DOEN!!!!!!!!!
Besten,
ik heb net de sleutel gekregen van mijn nieuwe kamer en ja ik ben er achter gekomen dat ik ze ook heb zilvervisjes. Ik ben er zo bang voor ik heb tips gekregen van mijn vrienden zoals: vochtvreter en een spuitbus kopen van hg en alle naden en kieren onderspuiten en natuurlijk je kamer goed door laten luchten ik hoop dat ze weggaan want ik heb een enorme plaag zie er 10 op een dag terwijl me kamer leeg staat :s ik hoop als iemand nog meer tips heeft.
Groeten,
bij ons op kantoor, chique pand…, waren ze ook, liefst 2x moest er een prof. organisatie komen die dan na 20 uur iets deed, de volgende dag moesten we dan de ramen open houden een tijdje.
Heb ze thuis ook opeens gezien, vreselijk… ik heb nu hier en daar laurier neergelegd, dat las ik hier van iemand. En ik ga zilvervisjesweg. spul kopen, dat ik hier ook las.
Ik zie er maar af en toe 1 lopen.. maar vind het vreselijk.. ik doe dan als volgt: maak wat toiletpapier nat, en pak het beestje daar mee en trek meteen erna het toilet door.
Onbegrijpelijk, ik heb ook geen idee, hoe ik er aan kom, woon er al 20 jaar en had er NOOIT last van.
Wie meer tips heeft, welkom.
we zijn nog maar net verhuisd, en ja inderdaad we hebben er ook last van, zowel in de living,als in de gang en de slaapkamer! vreselijk, je zou er de kriebels van krijgen! ik las hier dat ze kleding ook kunnen aantasten, dat geloof ik niet echt.
tot ik vanmiddag een kledingstuk uit een kartonnen doos nam waar een gat in zat!
morgen ga ik zeker iets halen om ze te doden… brrrrrrrrrrrr
brr
Wij hebben val doosjes gekocht, het helpt een beetje alleen nog niet goed genoeg. S’avonds als de kids gaan slapen durven ze dat niet ze zijn bang dat er een zilvervisje op hun bed komt of in hun mond. Ik doe elke dag de ramen open heb alle kranen na gekeken maar niets helpt wat moet ik doen??
Spray tegen Zilvervisjes raad ik iedereen ten zeerste af. Deze is zeer slecht voor de gezondheid. Uw huis laten behandelen met giftige chemicaliën is ook niet goed voor uw gezondheid. Zeker niet met kinderen in de buurt. Er is een milieuvriendelijke oplossing die duurzaam is en op den duur veel goedkoper dan zelf sprayen met dure bussen ten koste van uw gezondheid. De oplossing kunt u hier vinden als u op mijn naam klikt.